​Badania DNA w profilaktyce raka jajnika i szyjki macicy

We wrześniu obchodzimy Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Jego celem jest przede wszystkim upowszechnianie informacji na temat powstawania nowotworów kobiecych narządów płciowych, ich profilaktyki, technik skutecznego diagnozowania i terapii. Na raka umierają tysiące Polek rocznie. Może on zaatakować jajniki, szyjkę oraz trzon macicy. Jak zadbać o zdrowie okolic intymnych i dać sobie szanse na długie i szczęśliwe życie? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama: pamiętać o badaniach kontrolnych, tych genetycznych również!

Zdjęcie

Ilustracja guza /123/RF PICSEL
Ilustracja guza
/123/RF PICSEL

Testy DNA - ocenią twoje predyspozycje do raka jajnika

Predyspozycje do powstania nowotworu jajnika u kobiety można określić wykonując proste i szybkie badanie genetyczne. Ryzyko zachorowania na raka jajnika jest bowiem większe u nosicielek mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Podwyższone ryzyko nie oznacza jeszcze choroby. Wykrycie takich zmian wymaga jednak na pewno zwiększonej czujności, zarówno ze strony samej pacjentki, jak i zajmujących się nią lekarzy.

Rak jajnika - cichy i niebezpieczny

Mimo że o raku jajnika wiemy coraz więcej, to w dalszym ciągu medycyna pozostaje wobec niego bezsilna. W pierwszych stadiach rozwoju choroba rzadko daje o sobie znać, a gdy już to robi jej objawy są raczej niespecyficznie. Bo przecież bóle brzucha, rozwolnienie, wzdęcia czy wymioty mogą równie dobrze być objawem niestrawności, a nie śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakim niewątpliwie jest rak jajnika. 

Reklama

Ze względu na dolegliwości ze strony układu pokarmowego panie, zamiast od razu do ginekologa, trafiają najpierw  do gastrologa, a to wydłuża cały proces diagnostyczny i zmniejsza szanse na wyleczenie. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju (najczęściej III lub IV) tego wyjątkowo groźnego nowotworu pojawia się wodobrzusze, chyba najbardziej charakterystyczny objaw raka jajnika. Zwykle lekarze nie mają już wówczas zbyt szerokiego pola manewru, jeśli chodzi o pomoc takiej pacjentce.

Tymczasem raka jajnika można zdiagnozować  wieloma metodami: USG przezbrzuszne i dopochowowe, tomografia komputerowa, biopsja aspiracyjna i oznaczenie markerów nowotworowych, to niektóre z nich.

Sposoby walki z rakiem jajnika - najnowsze zalecenia

O tym, że warto poddawać się badaniom na obecność zmian w materiale genetycznym mówili również przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej przy okazji prezentowania Raportu Zielona i Biała Księga Raka Jajnika. Prezentacja ta miała miejsce 3 września br. w Warszawie. 

Twórcy raportu położyli w nim nacisk nie na jeden, a na kilka obszarów, w tym diagnostykę raka, zapewnienie dostępu do skutecznego leczenia (również operacyjnego) oraz otoczenie opieką pacjentek zmagających się już z nowotworem. Ogromną rolę we wszystkich tych działaniach miałoby odgrywać poradnictwo genetyczne.

Rak szyjki macicy wywołuje wirus HPV - sprawdź czy nie jesteś jego nosicielem!

Rak szyjki macicy najczęściej rozwija się jako następstwo  zakażenia onkogennymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus nie zawsze daje znać o swoim istnieniu, wręcz przeciwnie, bardzo lubi się ukrywać. Aby  określić czy jest się zainfekowanym tym typem wirusa HPV, który może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy najlepiej zrobić test DNA na HPV - tylko on będzie w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego, a jeśli tak, czy jego odmiana jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Do zakażenia HPV dochodzi przeważnie w wyniku kontaktu seksualnego z osobą, która jest jego nosicielem. Układ odpornościowy większości kobiet jest zdolny do zwalczenia infekcji. Jednak u części pacjentek wirus potrafi przeżyć w drogach rodnych i przekształcić zdrowe komórki szyjki macicy w komórki nowotworowe - tak właśnie powstaje rak szyjki macicy. 

W pewien sposób można się przed nim uchronić, choćby używając prezerwatyw i ograniczając liczbę partnerów seksualnych. Jednak nawet i to nie daje 100% pewności. Ponoć większość aktywnych seksualnie osób, prędzej czy później ma do czynienia z tym patogenem.

Grunt to przezwyciężyć strach!

Potwierdzenie diagnozy o nowotworze jest zawsze traumatycznym przeżyciem dla pacjentki oraz jej najbliższych. Nic więc dziwnego, że kobiety panicznie boją się wizyty u lekarza. Wszystkie pacjentki, które wzbraniają się przed wykonaniem badań kontrolnych powinny sobie uświadomić, że diagnoza nie zawsze musi oznaczać koniec. Raka da się zwyciężyć Wystarczy odpowiednio wcześnie zacząć działać, na to pozwoli już jednak tylko szybka i skuteczna diagnostyka.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej