Automasaż jak dobry domowy lek

Opuszki palców mogą być najlepszym lekarzem! Pomogą w delikatny sposób złagodzić drobne i bardziej dokuczliwe dolegliwości.

Reklama

Ćmienie zęba

Gdy się pojawia, powinniśmy przede wszystkim zgłosić się do stomatologa, by wyleczyć próchnicę lub inne schorzenie będące przyczyną dolegliwości. Jednak nie zawsze możemy to od razu zrobić, bo np. jesteśmy w podróży.

Wtedy z pomocą przyjdzie nam akupresura. Pamiętajmy jednak, że nadaje się ona tylko do uśmierzania bólu i w żadnym wypadku nie powinna prowadzić do odkładania wizyty u specjalisty!

Jak sobie pomóc? Kciukiem i palcem wskazującym chwytamy za dolną część małżowiny (tzw. płatek ucha) i, dość mocno uciskając to miejsce przez ok. 20–30 sek, pobudzamy punkt odpowiedzialny za uśmierzanie bólu. Powtarzamy 1–2 razy.

Depresja, spadek sił witalnych

Według badań, coraz więcej osób uskarża się na utrzymujący się zły nastrój i uczucie przemęczenia. Zgodnie ze starą chińską terapią, właściwy ucisk rąk i palców może sprawić, że trapiące nas negatywne myśli... ulotnią się! Jak sobie pomóc

Najważniejszy dla naszych emocji punkt znajduje się powyżej wątroby, w prawym nadbrzuszu. Punkt ten powinniśmy masować rano po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka. Kładziemy dłoń w tym miejscu i uciskamy krótko, mocno, 10 do 15 razy.

Inne punkty, dzięki który możemy poprawić samopoczucie psychiczne leżą przy paznokciach obu palców środkowych. Znajdują się dokładnie tam, gdzie możemy łatwo dosięgnąć kciukami. Miejsca te starajmy się opukiwać tak silnie, jak tylko się da, 5 razy pod rząd. Najlepiej robić to tuż po obudzeniu, a potem powtarzać dowolnie często w ciągu dnia.

Możemy także uciskać miejsca w zgięciach łokciowych: 5 razy uciskamy zgięcie lewego łokcia, potem 5 razy prawego. Pomocne jest też uciskanie nadgarstków w miejscach, gdzie mierzy się tętno. Najprościej zrobimy to kciukiem ręki przeciwnej, chwyciwszy rękę w okolicy nadgarstka. Ten ucisk nie powinien być zbyt mocny. Powtarza się go najwyżej 2–3 razy, gdyż akupresura tego miejsca ma bardzo silne działanie (stosowana w nadmiarze może doprowadzić np. do kołatania serca).

Ból krzyża

To dolegliwość, na którą cierpi wiele kobiet. Do jej wystąpienia na pewno przyczynia się wykonywanie monotonnych, obciążających kręgosłup prac domowych, jak np. odkurzanie. Również sam upływ czasu i starzenie się organizmu, w tym kręgów, ma znaczenie. Choć nie możemy pozbyć się zmian w kręgosłupie wywołanych jego zużyciem, jesteśmy w stanie złagodzić ból spowodowany przepracowaniem i przeciążeniem.

Jak sobie pomóc? Najważniejsze punkty przeciw bólowi, czy to krzyża, czy każdego innego odcinka pleców, znajdują się na barkach, dokładnie w połowie odległości między szyją i ramieniem. Z reguły to właśnie tu najbardziej nas boli. Mocny ucisk (kilkoma lub jednym palcem) powinien przynieść szybką ulgę.

Jeśli mamy trudność z sięgnięciem dłońmi w tę okolicę, możemy zastosować ucisk ucha. Jest równie skuteczny. W tym celu należy odszukać twardy rąbek ucha (znajdujący się pomiędzy krawędzią małżowiny a ujściem przewodu słuchowego). Kciukiem i palcem wskazującym ujmujemy jego środkową część, i mocno uciskamy, a następnie masujemy przez 30 sekund – 2 minuty. Możemy robić to z dużą siłą. Powtarzamy kilka razy.

Pamiętamy o głębokim oddechu!

Na co dzień często doświadczamy silnych stresów. Bywa, że wprowadzają nas w stan wzburzenia. Aby szybko wyciszyć negatywne emocje i odzyskać równowagę psychiczną, dobrze jest masować głowę, kark i szyję. Najlepiej wcześniej rozgrzać ją, np. myjąc w ciepłej wodzie lub przykładając do karku nagrzany ręcznik.

Dla uspokojenia nerwów, możemy wykonywać opuszkami palców okrężne ruchy na skroniach. Antystresowo podziała też odchylenie głowy i lekkie uciskanie kciukami potylicy u nasady mięśni karku.

Następnie wędrujemy kciukami nieco dalej na boki i uciskamy szyję

w ten sam sposób jak wcześniej, starając się jeszcze trochę mocniej odchylić głowę.

Masowanie krawędzi uszu (od góry do dołu) może pomóc nam w... rzuceniu palenia.

Często, gdy coś nas boli, odruchowo uciskamy lub pocieramy różne okolice ciała, by sobie ulżyć. Jakbyśmy wyczuwali, że to może nam pomóc. Istnieje cała gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która zajmuje się leczeniem przez dotyk – akupresura.

Według stosujących ją specjalistów za pomocą ucisku lub masażu tzw. stref refleksyjnych można korzystnie oddziaływać na poszczególne organy i pozbywać się różnych dolegliwości. Spróbujmy i my!

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również