Atopowe zapalenie skóry się zaostrza: Co robić

Mój 19-letni wnuk cierpi na AZS, atopowe zapalenie skóry. Od 2 lat jego choroba tak się nasiliła, że żaden lekarz nie może mu pomóc. Całe ciało pokrywają swędzące plamy-rany, które, mimo stosowania różnych maści, nie ustępują. Nie może spać, uczyć się. Helena D. ze Szczecina (ŻnG 3)

Atopowe zapalenie skóry często łączy się z obniżoną odpornością. Dlatego skóra cho rych „łapie” wszystko: gronkowca, grzyby i wirusy. Np. wirusa opryszczki Herpes simplex, który potrafi zadziałać jak supersilny alergen. Wtedy właśnie na skórze pojawiają się swędzące ropne ogniska.

Takie zmiany leczy się już nie tylko przeciwalergicznie, ale też silnymi antybiotykami ogólnymi, acyklowirem (czasem podawanym dożylnie), środkami dezynfekującymi.

Reklama

Na szczęście, te ostatnie pojawiają się coraz lepsze. Mojej siostrze przy zaostrzeniu choroby lekarz dermatolog zalecił OcteniSept, aerozol z dichlorowodorkiem octenidyny, do dezynfekcji zmian skórnych.

Jest na tyle bezpieczny, że można spryskiwać nim na- wet błony śluzowe.

Jak działa? Wyjaławia skórę z bakterii (gronkowców łącznie z MRSA, Chlamydium, Mycoplasma), wirusów (Herpes simplex, HBV), pierwotniaków (łącznie z Trichomonas) oraz grzybów (w tym drożdżaków).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej