Ataki padaczki pod kontrolą

Nagle pani Danusia upadła w pracy i dostała drgawek. Staś obudził się w nocy, nie mógł mówić, a z buzi ciekła mu ślina. Mała Marysia przyginała główkę z płaczem i wyrzucała ręce wielokrotnie w ciągu doby podczas zasypiania. Okazało się, że to były ataki padaczki.

Jest to jedna z najczęstszych chorób układu nerwowego znana od wieków. Chorowali na nią wielcy ludzie, tacy jak Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Fiodor Dostojewski.

Reklama

Szacuje się, że na świecie ok. 50 milionów ludzi cierpi na padaczkę, w Polsce około 400 tysięcy. Występuje ona w różnym wieku: zarówno u małych dzieci, jak i po 60. roku życia.

Napad padaczkowy to przejściowe zaburzenie czynności mózgu wskutek nadmiernych i gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Objawy kliniczne mogą być bardzo różne w zależności od tego, w jakiej części kory mózgu powstają wyładowania.

Potocznie napad padaczki kojarzy się z upadkiem, drgawkami, utratą przytomności. Tak wyglądają tzw. uogólnione napady toniczno-kloniczne. Napady padaczki mogą być także bez- drgawkowe i polegać na chwilowej utracie przytomności (napady nieświadomości).

Niekiedy manifestują się jako zaburzenia czucia, słuchu, węchu oraz tzw. objawy wegetatywne: ślinotok, nudności, wymioty lub polegają na przeżywaniu różnych wrażeń.

Pacjent podczas napadu może mieć zachowaną świadomość lub ją utracić. Niektóre ataki są prowokowane przez błyski świetlne, stres, niewyspanie, miesiączkę, alkohol.

Przyczyny są różnorodne. Znane czynniki można zidentyfikować u około jednej trzeciej pacjentów i w znacznym stopniu są one związane z wiekiem chorego.

Powodem padaczki może być właściwie każda patologia mózgowa. Niektóre padaczki są uwarunkowane genetycznie. Chorobą tą nie można się zarazić. Epilepsja należy do grupy chorób, w przypadku których w ostatnim czasie nastąpił olbrzymi postęp diagnostyczny i terapeutyczny.

Według najnowszego badania PRO-EPI, aż 73 procent ankietowanych chorych przyznaje, że padaczka jest powodem wielu obaw i lęków w codziennym życiu i ogranicza m.in. zdobywanie wykształcenia, rozwijanie zainteresowań, spełnianie funkcji społecznych oraz utrudnia znalezienie i utrzymanie pracy.

Na szczęście zindywidualizowana terapia i prawidłowy wybór leków przeciwpadaczkowych pozwala na dobrą kontrolę napadów u ok. 70 procent chorych. Dzięki nim mogą oni pracować i funkcjonować w społeczeństwie.

Co robić, gdy ktoś ma atak padaczki?

Gdy ktoś ma atak, podłóż mu pod głowę coś miękkiego lub połóż mu ją na swoich kolanach, aby się nie pokaleczył. Zwróć uwagę, czy nie ma nic w ustach, udrożnij oddychanie.

Nie wkładaj mu niczego do ust. Poluzuj mu odzież. Nie szarp, nie cuć wodą, zostań przy nim. Po ataku połóż go na boku i nie budź (sen padaczkowy).

Konsultacja: dr n. med. Dorota Domańska-Pakieła – Klinika Neurologii i Epileptologii IP-CZD w Warszawie, Medipark – Centrum Diagnostyki i Terapii Dzieci.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej