Arytmia – serce w galopie

Reklama

Moja żona zemdlała w czasie świąt. Lekarz pogotowia stwierdził arytmię. Czy to poważna choroba? Czy żonie grozi zawał?

Nazwą arytmii określa się zaburzenia rytmu serca. Gdy przyspiesza ono do ponad 100 uderzeń na minutę, mówi się o tachykardii. Jeśli zaś zwalnia poniżej 50 – o bradykardii. Nieprawidłowy rytm może powodować duszności, zawroty głowy, omdlenia, kołatania serca, szybkie męczenie się nawet po niewielkim wysiłku. Mogą pojawić się też bóle w klatce piersiowej, a nawet napady lęku.

Przyczyn arytmii jest wiele, np. choroba niedokrwienna, uszkodzenie zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, niedobory elektrolitów czy przedawkowanie leków.

Twoja żona musi być pod stałą opieką kardiologa. Leki regulujące rytm serca powinny zapobiec nasilaniu się objawów, jednak chora musi je zażywać regularnie.

Mam 51 lat. Słyszałam, że arytmia jest dziedziczna, a w mojej rodzinie to częsty problem. Jakie badania kontrolne powinnam robić, żeby uniknąć tej choroby?

Raz na rok zgłaszaj się na EKG, które rejestruje rytm oraz częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Jeżeli wynik nie będzie prawidłowy, lekarz powinien zlecić wykonanie dalszych badań. Najważniejsze z nich to echo serca, próba wysiłkowa, holter oraz test pochyleniowy.

Konieczne będzie też wykonanie badań laboratoryjnych – sprawdzenie poziomu elektrolitów we krwi (potasu, magnezu, sodu), a także hormonów tarczycy (schorzenia tego gruczołu wpływają na pracę serca).

Zdarza się, że mimo objawów sugerujących zaburzenia rytmu, np. omdleń czy duszności, trudno wykryć arytmię. Wtedy lekarz może zalecić wykonanie wielomiesięcznego badania tzw. rejestratorem pętlowym (ILR), który stale monitoruje pracę serca i jest w stanie wykryć nawet niewielkie zaburzenia rytmu.

Kardiolog stwierdził u mnie migotanie przedsionków. Co to takiego i jak powinnam się leczyć?

Migotanie przedsionków to jeden z rodzajów arytmii. Objawem są kołatania, często również zawroty głowy, omdlenia, osłabienie, problemy z oddychaniem, niekiedy dzwonienie w uszach. Często jednak choroba nie powoduje żadnych objawów i diagnozuje się ją przypadkiem podczas badań kontrolnych.

Jakie mogą być przyczyny migotania? Może do niego dojść wskutek zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia, utajonego niedokrwienia serca, uszkodzenia zastawek, skoków ciśnienia.

Ten typ arytmii bywa częsty u osób z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, nowotworami serca, guzami chromochłonnymi (w tych przypadkach należy leczyć chorobę pierwotną).

Czy częste picie alkoholu może spowodować arytmię?

Tak. Nadużywanie alkoholu może być przyczyną ciężkich zaburzeń elektrolitycznych, osłabiających kurczliwość włókien mięśniowych serca. By ją przywrócić, należy odtruć organizm i uzupełnić niedobory elektrolitów.

Jeśli zaburzenia rytmu serca były rzeczywiście nimi spowodowane, wszystko wraca do normy. Jednak arytmia może mieć całkiem inne przyczyny i dlatego konieczne są kompleksowe badania kardiologiczne.

Często wystarczają leki wyrównujące rytm, ale w poważniejszych przypadkach lekarz może zadecydować o pilnym przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Przy tachykardii – o ablacji, zaś u osób, u których istnieje ryzyko nagłego zatrzymania krążenia – o wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora. Gdy kardiolog diagnozuje bradykardię, konieczny jest rozrusznik.

Wkrótce czeka mnie zabieg ablacji. Czy jest bolesny? Na czym konkretnie będzie on polegał?

Ablacja to usunięcie z serca ogniska, które jest źródłem zaburzeń. Najpierw chirurg bada aktywność elektryczną serca,wprowadzając do niego (przez tętnicę udową) endoskop z elektrodą. Tak wykrywa się ognisko arytmii, które następnie wypala się prądem.

Zabieg może trwać ponad godzinę i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie powinnaś więc odczuwać bólu. Ablacja daje naprawdę spektakularne efekty, jest więc spora szansa, że raz na zawsze uwolnisz się od arytmii.

Mierz ciśnienie i broń się przed stresem

Zdaniem kardiologów ryzyko zachorowania na arytmię w dużej mierze zależy od nas. Co robić, by jej uniknąć?

Kup aparat i regularnie kontroluj ciśnienie tętnicze krwi. Raz na rok rób kontrolne EKG lub echo serca.

Nie przesadzaj z używkami. Alkohol i papierosy działają toksycznie na naczynia krwionośne i mogą uszkodzić serce.

Regularnie uprawiaj sport albo chodź na spacery, a zwiększysz wydolność układu krążenia.

Jak najczęściej relaksuj się i odpoczywaj. Stres to bowiem źródło zaburzeń rytmu serca, a także utraty elektrolitów potrzebnych mu do pracy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej