Artroza - co to za choroba? Objawy i leczenie

Niegdyś była uznawana za przewlekłą przypadłość ludzi starszych. Teraz coraz częściej dotyka nawet 20-, 30-, 40-latków

Zwyrodnieniowa choroba stawów (artroza) rozwija się wolno. Staw to miejsce ruchomego połączenia dwóch kości. Ich końcówki pokryte są gładką chrząstką stawową. Gdy zaczyna ona zanikać, rozmiękcza się i powstają w jej powierzchni powiększające się ubytki, ukryta pod nią tkanka kości może się nieprawidłowo rozrastać, tworząc wyrośle kostne (osteofity).

Reklama

Artroza może mieć podłoże genetyczne: niektórzy mają słabszą chrząstkę stawową, która szybciej się zużywa. Zwykle jednak zmiany te są skutkiem niewłaściwego stylu życia. Stawom szkodzi chodzenie po twardej nawierzchni.

Szybciej się też zużywają, jeśli: długo utrzymujemy je w jednej pozycji, np. siedząc, stojąc lub leżąc, uprawiamy zbyt intensywnie sport (np. biegi długodystansowe przez wiele lat), obciążamy je ciężką pracą.

Pierwsze objawy artrozy

W kręgosłupie szyjnym – ból i sztywność szyi, osłabienie, drętwienie, sztywność ramion.

W stawach okolicy lędźwiowej – ból, najczęściej przy zmianie pozycji.

W stawie kolanowym – lekki obrzęk, pogarszający ruchomość. Ból, początkowo lekki, z czasem się nasila. Natęża się po wysiłku, dłuższym chodzeniu, częstym zginaniu nogi. Potem ustępuje, ale gdy wraca, to za każdym razem na dłużej.

W stawie biodrowym – sztywność, utrudnione chodzenie. Ból, i to nie tylko w biodrze, ale i w pachwinie, wewnętrznej części uda, pośladkach lub kolanach.

W drobnych stawach rąk – palce są powiększone i guzkowate, mogą boleć, sztywnieć, drętwieć.

Jak to się leczy?

Diagnozę stawia się na podstawie zdjęcia RTG oraz USG stawu. Konieczna jest ocena stanu chrząstki stawowej i wykrycie ewentualnych wyrośli kostnych. Po rozpoznaniu lekarz przepisuje leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli leczenie przeciwzapalne nie zlikwiduje obrzęku, lekarz może odciągnąć nadmiar płynu maziowego za pomocą strzykawki. Podaje się także leki rozluźniające napięcie mięśniowe.

Ból i sztywność stawów można zmniejszyć za pomocą ciepła, np. ciepłych ręczników, termoforów, okładów. Obrzęk, ból i uczucie drętwienia zmniejszają zimne kompresy i okłady z lodu. Ale o tym, jaka terapia będzie dla nas lepsza: ciepłem czy zimnem, musi zdecydować lekarz. Jeśli choroba nie jest zaawansowana, lekarz wstrzykuje w staw kwas hialuronowy.

Substancja ta nawilża, regeneruje, smaruje i zabezpiecza powierzchnię chrząstki stawowej. Niestety, zwyrodniałego stawu nie da się do końca wyleczyć. Ale można spowolnić jego degradację. W rehabilitacji stosuje się terapię manualną, masaż, ćwiczenia, leczenie zimnem. By niepotrzebnie nie obciążać stawu, należy dbać o prawidłową wagę ciała.

W bezruchu chrząstka wysycha, stawy się deformują. Trzeba się ruszać, bo wtedy powierzchnia stawów jest smarowana i lepiej odżywiana. Wskazane jest pływanie, aqua aerobic, rower i nordic walking. Te sporty bowiem najmniej obciążają stawy. Jeśli dużo chodzimy po twardych powierzchniach, warto nosić w butach wkładki żelowe, które zmniejszają naprężenia.

Leczenie operacyjne stosuje się wtedy, gdy powstały osteofity, uniemożliwiające poruszanie się stawu. I gdy staw kolanowy lub biodrowy ma całkiem zniszczoną chrząstkę. To wymaga zastąpienia go endoprotezą.

Konsultacja: dr n. med. Dariusz Grela, ortopeda

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej