Aparaty słuchowe. Czym się kierować przy zakupie

Reklama

Z roku na rok słuch się pogarsza. To naturalny proces fizjologiczny. Dlatego coraz więcej osób, zwykle po 65. roku życia, musi korzystać z aparatów słuchowych. Ich wybór zawsze skonsultujmy ze specjalistą, a przed zakupem przetestujmy je.

Najlepszy aparat to taki, który daje nam dźwięk najbardziej zbliżony do naturalnego, i w którym mowa jest najlepiej zrozumiała zarówno w ciszy, jak i w hałasie. Sprawdźmy, jakie aparaty są na rynku i czym się kierować przy ich zakupie.

Zauszny

Może być stosowany w każdym rodzaju niedosłuchu. Umieszcza się go za małżowiną.

Najbardziej popularny jest klasyczny model (BTE), ale są też aparaty zauszne nowszej generacji, typu RITE. Moduł główny jest w nich umieszczony za uchem, jak w klasycznym aparacie, ale zamiast wkładki dousznej z grubym przewodem dźwiękowym mamy słuchawkę umiejscowioną w kanale słuchowym, połączoną cienkim przewodem z częścią zauszną. Dzięki temu aparat RITE jest bardziej dyskretny i mniej widoczny od klasycznego BTE.

Zalety: Jest łatwy w obsłudze i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ma długi czas pracy baterii, a niektóre modele w pewnym zakresie są odporne na wodę.

Wady: To najbardziej widoczny model aparatu słuchowego, bo umieszczony na zewnątrz ucha. Utrudnia korzystanie z komórki.

Wewnątrzuszny

Wkłada się go do małżowiny usznej. Nie jest widoczny na zewnątrz.

Wykonuje się go na podstawie wycisku z ucha (zarówno prawego, jak i lewego), dzięki czemu aparat jest idealnie dostosowany do budowy i kształtu przewodu słuchowego danej osoby. Dla każdego pacjenta jest robiony indywidualnie. Nie stosuje się go przy głębokim niedosłuchu i nie zaleca się go osobom, które mają chore lub zniekształcone ucho czy wysięk z ucha.

Zalety: Jest mały i dużo dyskretniejszy niż zauszny. W miarę prosty w obsłudze. Nosząc go, można bez problemu korzystać z telefonu komórkowego.

Wady: Mimo wszystko widać, jak wypełnia wnętrze ucha. Opcje ustawień nie są tak zaawansowane jak w przypadku aparatów zausznych. Wymaga też częstszego czyszczenia niż model zauszny oraz wymiany filtrów.

Dla każdego inny

O tym, czy powinniśmy nosić aparat słuchowy, decyduje laryngolog lub audiolog foniatra.

Aparat, podobnie jak okulary, musi być dobrany indywidualnie. Pomoże nam w tym protetyk słuchu w poradni laryngologicznej. Przy wyborze uwzględniane są m.in. rodzaj i poziom niedosłuchu, budowa anatomiczna przewodu słuchowego, nasze możliwości intelektualne, codzienna aktywność życiowa itp. Ważne są możliwości manualne, abyśmy byli w stanie samodzielnie założyć aparat i go obsłużyć.

Uwaga! Dwie osoby o takim samym stopniu niedosłuchu mogą potrzebować zupełnie innych rodzajów aparatów, np. znacznie różniących się zaawansowaniem technicznym.

Aparaty słuchowe różnią się przede wszystkim wielkością, kształtem, kolorem, elektroniką, sposobem przetwarzania dźwięku i programowania, itp.

Refundacja

Ceny aparatów słuchowych są bardzo różne, w zależności od wymagań i marki.

To spory wydatek – od ok. 800 zł do ok. 10 tys. zł na jedno ucho. Refundacja przysługuje osobom powyżej 26. roku życia, raz na 5 lat, przy niedosłuchu przekraczającym 40 decybeli. Byśmy ją uzyskali, laryngolog musi wystawić wniosek, z którym należy zgłosić się do miejscowego oddziału NFZ.

Refundacja zwykłego aparatu wynosi 700 zł dla jednego ucha lub 1400 zł dla obu uszu, plus 50 zł dla każdego ucha na wkładkę douszną (dotyczy aparatów zausznych).

Równocześnie można ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Przysługuje ono osobom z grupą inwalidzką lub orzeczeniem o niepełnosprawności, posiadającym wniosek na aparat słuchowy, zatwierdzony przez właściwy oddział NFZ.

Dochód osoby ubiegającej się o to dofinansowanie nie może przekraczać kwoty ustalonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Wewnątrzkanałowy

To najmniejszy model aparatu, umieszczany wewnątrz kanału słuchowego. Jest prawie niewidoczny dla innych osób.

Mały rozmiar wiąże się z mniejszymi możliwościami aparatu, głównie z mniejszym wzmocnieniem. Dlatego przeznaczony jest jedynie dla osób z lekkim niedosłuchem. Możemy wyróżnić dwa rodzaje aparatów wewnątrzkanałowych – CIC i ITC. CIC to aparat umieszczany głęboko wewnątrz kanału słuchowego, najbardziej dyskretny z aparatów oferowanych na rynku.

Nie może być zastosowany, gdy ktoś ma bardzo wąski przewód słuchowy. Wtedy alternatywą jest aparat ITC – nieco większy i łatwiejszy w obsłudze. Ten model sprawdzi się zarówno przy łagodnym, jak i umiarkowanym niedosłuchu. Aby ułatwić wyjmowanie aparatu, montuje się w nim cienką żyłkę do wyciągania.

Zalety: Ze względu na bardzo mały rozmiar zapewnia dyskrecję. Nie ma żadnych przeszkód w korzystaniu z telefonu komórkowego czy słuchawek audio.

Wady: Nie każdy poradzi sobie z jego obsługą. Wymaga zręczności manualnej. Przez swój mały rozmiar może być trudny w obsłudze dla osób starszych lub posiadających duże palce u dłoni. Mankamentem jest też wysoka cena.

Analogowy lub cyfrowy

Ze względu na sposób przetwarzania dźwięku mamy do wyboru aparaty analogowe i cyfrowe.

Aparaty analogowe należą do starszej generacji i działają podobnie jak inne urządzenia. Dźwięk może być przetworzony tylko w pewnym stopniu, ze względu na utratę jakości i zniekształcenia. Obecnie częściej stosowane są aparaty cyfrowe.

Dźwięk docierający z nich do ucha ma lepszą jakość, a pacjent ma większą kontrolę nad sygnałem dźwiękowym. Aparaty cyfrowe mają duże możliwości i mogą być programowane w gabinecie u protetyka słuchu.

Pozwala to lepiej dopasować je do indywidualnej utraty słuchu. Jedyna przewaga aparatów analogowych nad cyfrowymi to cena – są tańsze niż cyfrowe.

Rady, jak dbać o aparat słuchowy

✔ Zakładanie, zdejmowanie.

Najkorzystniej robić to na siedząco, pochylając się nad stołem nakrytym ręcznikiem lub nad łóżkiem. To zapobiegnie ewentualnemu upadkowi aparatu na podłogę i ochroni przed uszkodzeniem.

✔ Czyszczenie.

Aparat czyśćmy codziennie wieczorem suchą, miękką ściereczką i przeznaczoną do tego szczoteczką, którą dostaniemy u protetyka słuchu. Nie stosujemy wody, płynów czyszczących, alkoholu czy rozpuszczalników, bo mogą uszkodzić aparat.

✔ Higiena ucha.

Aby dobrze odbierać dźwięk z aparatu, powinniśmy także zadbać o systematyczne oczyszczanie ucha z woskowiny. Ważne! Nie używamy do tego patyczków kosmetycznych, wystarczy palec i woda. Jeśli utworzył się nam czop woskowiny, usuńmy go u laryngologa.

✔ Ochrona.

Kontakt z wodą, wilgocią oraz wysoką temperaturą może uszkodzić aparat. Dlatego należy zawsze zdjąć go z ucha przed kąpielą, pływaniem, intensywnymi ćwiczeniami, podczas których się pocimy, oraz gdy korzystamy z suszarki do włosów. Chrońmy aparat przed deszczem. Zdejmujmy go także przed snem.

✔ Protetyk.

Gdy konieczne jest przeprogramowanie aparatu, poprawienie jego ustawień lub dopasowanie do aktualnych potrzeb, nie róbmy tego sami. Nosząc aparat, powinniśmy być pod stałą opieką protetyka słuchu, który go nam dopasował.

Pamiętajmy

Niektóre firmy dają możliwość bezpłatnego zabrania aparatu do domu i testowania go przez kilka dni. Warto korzystać z takiej możliwości. Przyzwyczajanie się do aparatu może potrwać 2–3 miesiące.

Mózg musi na nowo nauczyć się słuchać, przetwarzać i rozumieć dźwięki. Zaczynamy od godziny i stopniowo zwiększamy czas korzystania z urządzenia do kilku godzin dziennie. Po pewnym czasie noszenie aparatu stanie się naturalne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej