Aparat na zęby dla dorosłych – czy to ma sens?

Stomatolodzy przekonują, że zęby warto wyprostować w każdym wieku. I nie chodzi wyłącznie o to, by ładnie wyglądały, ale by nie powodowały problemów zdrowotnych.

Czyścisz zęby po każdym posiłku, a one i tak ciągle wymagają leczenia?

To się zdarza, jeżeli masz nierówny zgryz. Gdy np. jeden ząb nachodzi na drugi i ciasno przylega do jego powierzchni, trudno tę przestrzeń oczyścić z resztek jedzenia.

Reklama

Nie dociera tam ani włosie szczoteczki ani nitka dentystyczna, niełatwo też zauważyć, kiedy zasłonięty ząb zaczyna się psuć.

Szczególnie, że początkowo na zaatakowanym przez próchnicę szkliwie pojawia się tylko niewielka plamka, niewiele różniąca się od zdrowej tkanki.

Wyprostowanie krzywych zębów zdecydowanie ułatwi dostęp do wszystkich powierzchni. A prawidłowa higiena najskuteczniej zahamuje powstawanie kamienia nazębnego i rozwój próchnicy.

Wady zgryzu sprzyjają kłopotom z trawieniem, a także tyciu!

Trudno ci dokładnie gryźć i żuć, dlatego połykasz duże kawałki jedzenia. Skutek jest taki, że masz kłopoty z trawieniem. Po takim posiłku szybko też robisz się głodna.

Nie tylko nadmiernie stłoczone zęby mogą być przyczyną kłopotów. Wiele wad zgryzu utrudnia prawidłowe żucie i gryzienie. Gdy np. dolne zęby zachodzą na górne lub odwrotnie, dokładne rozdrobnienie jedzenia jest po prostu niemożliwe.

A to bardzo ważny element skomplikowanego procesu trawienia. Tak naprawdę zaczyna się ono już w jamie ustnej. Do przewodu pokarmowego powinny dostawać się tylko bardzo małe kawałki jedzenia, roztarte i wymieszane z pełną enzymów śliną.

Takie prawidłowe przeżuwanie mogą nam zapewnić tylko zdrowe i równe zęby. A warto wiedzieć, że dzięki dobremu trawieniu szybciej czujemy się syte, więc... jemy mniej!

Zły zgryz może sprzyjać paradontozie

Na twoich zębach szybko odkłada się porowaty kamień, a dziąsła bolą i krwawią?

Nieprawidłowe ustawienie zębów w szczęce sprzyja parodontozie. Powodem jest twardy osad, czyli kamień nazębny, który z krzywo ustawionych zębów nie daje się wyczyścić.

Stopniowo pokrywa on coraz większą powierzchnię i „wciska się” głęboko pod dziąsło. Na skutek tego zaczyna się odsłaniać szyjka zęba i dochodzi do stanu zapalnego dziąseł. Stają się one czerwone, rozpulchnione, łatwo krwawią.

Gdy stan zapalny nie zostanie w porę zatrzymany, zacznie rozwijać się parodontoza. Aby uniknąć takiej właśnie kolei rzeczy, warto wyprostować zgryz stałym aparatem ortodontycznym, który przywróci zębom prawidłowe ustawienie.

Przed wstawieniem zęba lub implantu

Dlaczego przed wstawieniem zęba lub implantu warto wyprostować zgryz?

Nawet gdy stracimy tylko jeden ząb, może dojść do przesunięcia, „rozjechania się” zębów sąsiednich. A to utrudnia albo wręcz uniemożliwia wstawienie implantów czy mostów protetycznych. Aparat ortodontyczny pozwala odtworzyć przestrzeń, która jest potrzebna na uzupełnienie brakującego zęba.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej