Angina - objawy i leczenie

Ból w czasie przełykania i czerwone migdałki.

Pani Ula czuła drapanie w gardle. Nie mogła przełykać i miała gorącz kę i bóle głowy. Lekarz stwierdził, że to angina.

Reklama

Choroba ta najczęściej atakuje jesienią i zimą. Zaczyna się nagle bólem gardła i szybkim wzrostem temperatury ponad 39°C. Towa rzyszą jej dreszcze, ból głowy, osła bienie. Bóle gardła są silne i promieniują do uszu. Chory ma trudności z przełykaniem, powiększone węzły chłonne i obrzęk szyi. Jeśli anginę spowodowały wirusy, wtedy migdałki są tylko czerwone i powiększone.

Ale gdy anginę po woduje infekcja bakteryjna, na migdałkach widać białe lub zielonożółte naloty. Mogą być obustronne albo zlokalizowane na jednym migdałku.

Powstaje też na nich owrzo dzenie. Towarzyszy im przykry zapach z ust i brak apetytu.

Angina to ostra choroba zapalna górnych dróg oddechowych. Rozwija się szybko, w ciągu 2-3 dni. Przenosi się drogą kropelkową (np. podczas rozmowy, przez dotyk). Wystarczy trzymać telefon, z którego dotykał chory na anginę lub skorzystać z należącego do niego przedmiotu.

Na dłoniach gromadzą się bowiem bakterie, które przenoszą się tam po dot knięciu nosa czy ust. Zarażamy się nią w pracy, w szkole, w środkach komunikacji miejskiej, skupiskach ludzi. Atakuje osoby przemęczone fizycznie i psychicznie, osłabione, chore przewlekle. A także tych, którzy źle się odżywiają, są nieodpowiednio ubrani, mają przemoczone nogi.

W początkowym etapie wystarczą domowe sposoby: herbata z cytryną, malinami, miodem, mleko z masłem, miodem, czosnkiem, syrop z cebuli. Ale gdy po jawia się gorączka i ropne zmiany na migdałkach, pozostaje tylko wizyta u lekarza, który przepisuje antybiotyk (nie wolno przerywać jego zażywania, nawet gdy gardło przestanie boleć!).

Internista może zlecić także przeciwbólowy paracetamol i aspirynę, która działa przeciwzapalnie. Dolegliwości łagodzą tabletki do ssania. Ulgę przynosi płukanie gardła wywarem z rumianku i szałwii, który łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie migdałów.

Trzeba pić ciepłe płyny, robić okła dy na gardło. Aby go nie podrażnić, warto przejść na półpłynną dietę, unikać gorących i ostrych dań.

AGNIESZKA ZAKRZEWSKA – z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie

Nie dawaj się

CHOROBIE

Zwykle angina trwa 7-10 dni. Ale kiedy zaczniesz wcześnie ją leczyć, szybciej wyzdrowiejesz.

Nie musisz leżeć w łóżku, ale warto zostać w domu kilka dni, aby zmniejszyć ryzyko powikłań: przerostu migdałków, zapalenia ucha, zatok, opon mózgowych, płuc, serca, nerek, reumatyzmu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej