Anemia i brak żelaza: Jakie objawy, jak leczyć

Objawem są zawroty głowy, stałe zmęczenie, blada cera.

Pani Patrycja od pewnego czasu czuła silne osłabienie. Cera stała się ziemista, wypadały jej włosy, łamały paznokcie. W tej sytuacji pani Patrycja wybrała się do lekarza. Morfologia krwi wykazała, że cierpi na anemię.

Reklama

Dolegliwość charakteryzuje się zbyt małą ilością czerwonych ciałek krwi (stąd nazwa niedokrwistość). Najczęstszą jej przyczyną są niedobory żelaza.

Mogą być one wywołane zbytnią utratą krwi w trakcie miesiączki (cierpi na nie co 5. kobieta) oraz nieprawidłowym przyswajaniem witaminy B12.

Ten drugi czynnik występuje u kobiet w dojrzałym wieku, kiedy w organizmie pojawiają się zaburzenia. Stąd pojawia się upośledzone wchłanianie witamin i minerałów.

Nieprawidłowa dieta

Anemia może też wystąpić przy nieprawidłowej diecie wegetariańskiej, u kobiet w ciąży oraz u pacjentów cierpiących na wrzody oraz choroby jelit.

Dlaczego ten minerał jest ważny? Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, cząsteczek, których głównym zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek. Bez tlenu nie są one w stanie przetworzyć składników odżywczych w energię życiową. Kobiety do czasu wejścia w okres menopauzy potrzebują dziennie 13-25 mg żelaza, w zależności od indywidualnych strat krwi.

Zapotrzebowanie na ten minerał byłoby znacznie wyższe, gdyby nie fakt, że organizm jak dobra gospodyni wykorzystuje ponownie, niemal w 90 procentach, hemoglobinę. Gdy jednak występuje zbyt duży ubytek krwi, zasoby się wyczerpują, a cały proces odnowy ulega zakłóceniu.

Leczenie anemii musi być kompleksowe

Leczenie anemii musi być kompleksowe. Jeżeli przyczyną są nadmierne krwawienia miesięczne, konieczna jest pomoc ginekologa. Z drugiej strony niezbędne jest zażywanie preparatów uzupełniających niedobory żelaza.

Ważną rolę w pokonaniu dolegliwości odgrywa prawidłowa dieta. Gdzie szukać żelaza? Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w czerwonym mięsie.

Z tej grupy produktów prawdziwymi kopalniami żelaza są podroby: ozorki, nerki, serce, a najwięcej ma wątróbka. Dużo tego pierwiastka zawierają żółtka jajek i zielone warzywa liściaste.

Terapia uzupełniania niedoborów

Ale żelazo pochodzenia roślinnego (tzw. niehemowe) jest znacznie gorzej przyswajane niż zwierzęce (hemowe). Aby poprawić jego przyswajalność, konieczna jest witamina C (soki cytrusowe), warzywa oraz owoce.

Wszystkie, w większym lub mniejszym stopniu, zawierają tę witaminę. Konieczna jest także obecność pałeczek kwasu mlekowego i witamin z grupy B (kefir, jogurt, zsiadłe mleko). Terapia uzupełniania niedoborów trwała 4 miesiące. Ale pani Patrycja poczuła przypływ werwy życiowej, skończyły się problemy z włosami, poprawiła cera.

Warto wiedzieć

Czerwone ciałka krwi żyją 120 dni. Potem obumierają i tworzą się nowe. Do ich produkcji niezbędne jest żelazo oraz witamina B12. Ich niedobór jest problemem pań w ciąży.

U przyszłych mam istnieje zwiększone zapotrzebowanie na żelazo.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej