Alergia czy tylko nietolerancja?

Reklama

Nie zawsze objawy, które nam dokuczają po zjedzeniu jakiegoś produktu, świadczą o alergii pokarmowej. Łatwo mylimy ją z nietolerancją pokarmową, bo objawy w postaci np. biegunki czy pokrzywki mogą być w obu przypadkach podobne. Alergia to choroba, która wywołuje powtarzalną reakcję układu immunologicznego na spożycie niektórych pokarmów. Zjedzenie nawet niewielkiej ilość alergizującej żywności wywołuje dolegliwości.

Natomiast nietolerancja pokarmowa to reakcja organizmu na pokarm, która wynika z braku możliwości strawienia go, np. z powodu niedoboru lub braku enzymu. Najczęściej takie nieporozumienia wywołuje ostatnio u osób dorosłych gluten oraz mleko. Podstawą leczenia w obu przypadkach jest jednak zawsze odpowiednia dieta. Przestrzeganie jej szybko przynosi poprawę.

Po jedzeniu drętwieją ci usta

Uczucie mrowienia lub drętwienia ust, a następnie ich obrzęk, może być reakcją alergiczną organizmu na konkretną potrawę lub substancję chemiczną. Jedną z nich jest nikiel. Może znajdować się on w sztućcach czy termicznym kubku, którego używasz. Jeśli przytrafi ci się taka reakcja, powiedz o niej lekarzowi. Skieruje cię na testy alergiczne.

Objawy alergii może wywołać również żywność zawierająca nikiel, np. gorzka czekolada, kakao, konserwy rybne, sery topione. Zawartość w nich niklu bierze się z zanieczyszczenia środowiska. Jeśli testy alergiczne potwierdzą, że jesteś uczulona na ten pierwiastek, najbezpieczniej będzie przejść na dietę zawierającą produkty ekologiczne.

Gdy zjesz czekoladę – boli cię głowa

Nie tylko substancje dodawane do żywności – takie jak barwniki czy konserwanty, ale także jej naturalne składniki (histamina czy tyramina) mogą wywoływać tzw. pseudoalergię pokarmową.

Jest więc możliwe, że tyramina, znajdująca się właśnie m.in. w czekoladzie czy czerwonym winie, wywołuje u ciebie migrenowy ból głowy. Inne możliwe objawy to kołatanie serca i wzrost ciśnienia krwi. Podstawą leczenia jest w takim wypadku dieta eliminacyjna. Jeśli wiesz, że źle czujesz się po zjedzeniu czekolady, unikaj jej w każdej postaci, także jako składnika deserów i ciast.

Po antybiotyku masz pokrzywkę

Praktycznie wszystkie leki mogą wywołać reakcję alergiczną. Najczęściej jednak zdarza się to po antybiotykach. Częściej uczulają leki podawane miejscowo na skórę, dożylnie lub domięśniowo niż te przyjmowane doustnie w postaci tabletek. Także długotrwałe przyjmowanie lub częste powtarzanie serii tego samego leku, sprzyja reakcji alergicznej.

Pamiętaj, że jeśli już kiedyś miałaś uczulenie na antybiotyk, zawsze informuj o tym lekarza, który będzie przepisywał ci nowe lekarstwo. Wystąpienie reakcji alergicznej na określony lek jest sygnałem, że taka sytuacja może się powtórzyć.

Wracasz do domu i męczy cię katar

Jeśli po powrocie do domu zaczynasz nagle mieć wodnisty katar, napady kichania i męczący kaszel, poszukaj przyczyny w najbliższym otoczeniu. Być może cierpisz tylko wtedy, gdy przebywasz w konkretnym pomieszczeniu, np. w łazience. Przyczyną mogą być grzyby pleśniowe. Pojawiają się zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno i ciepło.

O tym, że jest ich dużo, świadczy zapach stęchlizny. Można się ich pozbyć, używając środków przeciwpleśniowych. Powiedz jak najszybciej o swoich dolegliwościach lekarzowi. Skieruje cię na testy alergiczne. Gdy potwierdzą, że jesteś uczulona na pleśnie, rozpocznij terapię odczulającą.

Chrapiesz... tylko w wakacje

Gdy jesteś na wakacjach, poza miastem, twoi bliscy skarżą się, że chrapiesz. A nie zdarza ci się to przez cały rok w domu. To może być właśnie objaw uczulenia na pyłki roślin, które w tym okresie kwitną. Alergia m.in. powoduje obrzęk i niedrożność nosa. W lipcu i sierpniu najbardziej uczulają chwasty, np. bylica.

Podczas urlopu możesz ratować się lekiem antyhistaminowym, który kupisz bez recepty. Nos udrożnisz sprayem do nosa, który obkurcza śluzówkę. Nie stosuj go jednak dłużej niż 3-5 dni. Przed położeniem się spać weź prysznic, dokładnie spłucz włosy. Przez cały dzień osiadają na nich pyłki. Podczas snu mogą łatwo dostać się do nosa, a skutkiem tego będzie głośne chrapanie.

Skuteczna immunoterapia

Odczulanie (immunoterapia) na pyłki roślin to bardzo skuteczna i refundowana niemal w 100 proc. metoda leczenia alergii. Można ją przeprowadzić, przyjmując szczepionki, które zawierają wzrastającą dawkę alergenu.

Dzięki temu nadwrażliwy układ odpornościowy przyzwyczaja się do alergenu i przestaje na niego reagować. Leczenie prowadzi alergolog. Terapię rozpoczyna się na 2-3 miesiące przed okresem pylenia uczulającej rośliny, trwa minimum 3-5 lat.

Jeśli panicznie boimy się zastrzyków, lekarz może zaproponować nam immunoterapię podjęzykową. Jednak taka forma odczulania nie jest w Polsce refundowana i trzeba za nią zapłacić. Wówczas szczepionkę w postaci kropli lub tabletek przyjmuje się na czczo i umieszcza pod językiem na dwie minuty, a następnie połyka. Pierwszą dawkę trzeba przyjąć u alergologa, kolejne – w domu. Marzena Gajewska lek. med. alergolog, internista.

Anna Gumowska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również