Alergia czy chore zatoki?

Reklama

Zatkany nos, katar, brak węchu oraz ból głowy. Znasz te objawy? To z pewnością zapalenie zatok – odpowie większość czytelników. A może jednak nie, może te przykre dolegliwości spowodowały pylące drzewa i trawy? Objawy mogą być bardzo podobne.

Czy jest coś, co odróżnia alergię od chorych zatok? Owszem. Wystarczy zrobić testy alergiczne (skórne lub z krwi), aby się upewnić, co wywołało katar.

Ale warto wiedzieć, że obie te choroby bywają ściśle ze sobą połączone – alergia może być przyczyną alergicznego zapalenia zatok. Choroba jest wywołana najczęściej przez alergeny wziewne, takie jak: pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt. Polega na tym, że z powodu nierozpoznanej lub nieleczonej alergii dochodzi do długotrwałego zablokowania tuneli zatok.

Objawy mogą świadczyć zarówno o alergii, jak i o wirusowym zapaleniu zatok. Najczęściej są to:

bezbarwny, cieknący katar, utrata węchu i smaku, niesmak w ustach, ból gardła i kaszel, ból głowy (czasami ból zębów), ucisk u nasady nosa, który jest potęgowany przy pochylaniu się.

Są jednak znaczące różnice. Alergiczne zapalenie zatok, w odróżnieniu od wirusowego, trwa dłużej niż 12 tygodni. Chorobie nie towarzyszy gorączka, tylko uczucie ogólnego rozbicia i złe samopoczucie. Katar nie przechodzi w ropny, pozostaje przezroczysty.

Aby upewnić się, że objawy zapalenia zatok zostały wywołane przez alergię, trzeba wykonać testy alergiczne. Pozwolą one ustalić substancję, która jest przyczyną choroby.

Jeśli okaże się, że przyczyną problemów jest alergia i zostanie ustalone na co jesteś uczulona, powinnaś starać się unikać alergenu. Jeśli są to pyłki roślin – śledzić kalendarz pylenia. Powinnaś unikać także substancji drażniących drogi oddechowe, np. dymu tytoniowego. Lekarz prawdopodobnie przepisze ci leki przeciwhistaminowe, które zablokują działanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za powstawanie alergii. Szybką ulgę przyniosą krople do nosa, np. z ksylometazolinem. Nie wolno ich jednak stosować dłużej niż 5 dni, bo powodują uzależnienie. Po ich odstawieniu pojawia się tak zwany polekowy nieżyt nosa. W niektórych wypadkach lekarz może zalecić sterydy donosowe. Nie trzeba obawiać się tych leków, są bezpieczne, działają bowiem miejscowo. Poprawa następuje szybko, już po 48 godzinach. Nie należy jednak odstawiać wtedy sterydów, trzeba je stosować jeszcze przez 2-3 tygodnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca się też regularne płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej. Udrożni to nos, zmniejszy obrzęk błony śluzowej oraz ułatwi działanie lekom stosowanym do nosa. Zdarza się jednak, że czasem – mimo wielomiesięcznego leczenia – nie ma poprawy, a pojawia się ryzyko bakteryjnego zapalenia zatok (gdy są cały czas zablokowane, panują w nich idealne warunki do rozwoju bakterii). Należy wówczas operacyjnie udrożnić ujścia zatok, usuwając chorą błonę śluzową. Zabieg najczęściej wykonuje się endoskopowo.

Położenie i budowa zatok

Mamy pięć par zatok: szczękowe (w okolicy kości policzkowych), czołowe (nad łukami brwiowymi), sitowie przednie i tylne (u nasady nosa) oraz zatoki klinowe. Zatoki rozmieszczone są po obu stronach nosa i łączą się z nim oraz z gardłem wąskimi ujściami. Nieleczone alergiczne zapalenie zatok może przejść w zapalenie bakteryjne. To groźna choroba, ponieważ niekiedy może prowadzić do uszkodzenie wzroku, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub szpiku kości.

Jak udrożnić nos?

1 Spraye z solą fizjologiczną lub wodą morską – roztwory mogą być izotoniczne lub hipertoniczne (informacja znajduje się na opakowaniu). Oba rodzaje są skuteczne. Rozrzedzają wydzielinę, wypłukują wirusy i alergeny. Dzięki nim obkurcza się też błona śluzowa nosa i udrażniają ujścia zatok. Wystarczy nacisnąć końcówkę atomizera i przytrzymać ją kilka chwil, by roztwór oczyścił wnętrze nosa.

2 Krople do nosa w parze z chusteczką – jeśli po płukaniu solą lub wodą nadal masz uczucie zatkanego nosa, możesz po kilku minutach użyć kropli obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej (wolno je stosować najwyżej 5 dni). Najpierw dokładnie wydmuchaj nos, po kolei jedną i drugą dziurkę. Podaj odpowiednią dawkę preparatu do jednej, a potem do drugiej dziurki. Następnie odchyl głowę do tyłu i poczekaj około dwóch minut, aż lekarstwo spłynie do nosogardła.

3 Inhalacje – wymieszaj po dwie łyżki suszonej lawendy, kwiatu czarnego bzu i owocu kopru włoskiego. Wsyp do płaskiego rondla. Zioła zalej 3 litrami zimnej wody, postaw na ogniu, przykryj, doprowadź do wrzenia. Gotuj 10 minut na wolnym ogniu. Pozostaw do ostygnięcia. Gdy para nie będzie już parzyła, nachyl się nad rondlem, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj ziołową parę 10-15 minut.

4 Akupresura – uciskaj przez 3-5 minut punkt na koniuszku nosa, od razu poczujesz ulgę. Jeśli katarowi towarzyszy ból głowy, masuj kciukiem punkt między brwiami, również 3-5 minut.

5 Wilgotne powietrze – używaj nawilżaczy powietrza, dodając do wody olejków eterycznych, np. sosnowego, eukaliptusowego.

Ekspert: Dlaczego trzeba leczyć alergię?

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, Poradnia Alergologiczna NZOZ Zdrowie w Legionowie:

Alergia to nie jest niewinny katar. To poważna choroba i – tak jak każde schorzenie – może mieć przykre następstwa.

Nieleczona alergia wziewna, czyli np. sezonowe uczulenie na pyłki, może prowadzić do astmy.

Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii wziewnej jest odczulanie. Można je przeprowadzić u osób w wieku 5-45 lat. Polega na dostarczeniu organizmowi dawek alergenu, najpierw niewielkich, potem coraz większych, aby przyzwyczaił się do niego i przestał go zwalczać. Lekarz podaje coraz więcej alergenów przez 2-3 miesiące co 7-14 dni. Następnie stałą dawkę co 4-6 tygodni. Odczulanie trwa 3-5 lat.

Badania, które zleca się przy zapaleniu zatok

Jeśli zapalenie zatok utrzymuje się długo (w wypadku alergicznego zapalenia zatok choroba trwa dłużej niż 12 tygodni) lub często nawraca, trzeba sprawdzić, jaki jest stan zatok i błony śluzowej.

Fiberoskopia. Lekarz za pomocą fiberoskopu – cienkiego, giętkiego wziernika – może dotrzeć do niedostępnych miejsc, np. ujść zatok, tylnej części przegrody nosowej i obejrzeć je dokładnie. Tomografia komputerowa. Badanie to, w przeciwieństwie do RTG, wykrywa zmiany zapalne w śluzówce oraz strukturze kostnej zatok. Pozwala ocenić czy stan zapalny nie rozszerza się na okolice sąsiadujące z zatokami (podstawę czaszki, oczodoły, mózg).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej