6 kardiologicznych faktów ważnych dla pań

1. Ruch i dieta są nam bardziej pomocne niż mężczyznom

Badacze sprawdzili, że regularne spacery marszem mogą u kobiet zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej nawet o 30–50 proc., podczas gdy u panów – „tylko” o 18–30 proc.

Reklama

W innym badaniu wykazano, że mniej kaloryczny jadłospis i jedzenie dużej ilości warzyw oraz owoców ma znacznie bardziej ochronny wpływ na kobiece serce, niż na męskie. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje...

2. Kwas salicylowy nie chroni nas przed zawałem

Okazuje się, że popularna aspiryna sprawdza się przede wszystkim u panów. U kobiet, owszem, wykazuje działanie ochronne, ale dopiero przed powtórnym zawałem.

3. Objawy zawału mogą być u nas nietypowe

Kobiece serce często reaguje inaczej na niedokrwienie, niż męskie. Zamiast silnego, ściskającego bólu w klatce piersiowej, który promieniuje do ramion, pleców, szczęki i szyi, możemy odczuwać: pobolewanie lub ucisk w tzw. dołku, trudności z oddychaniem lub nudności, pobolewanie mięśni, wrażenie bezwładności rąk, ogólne osłabienie, uczucie obezwładniającego zmęczenia, wyczerpania, ból pod lewą lub prawą łopatką albo pod lewym żebrem.

Gdy się pojawiają, powinnyśmy jak najszybciej wezwać pogotowie, dzwoniąc pod nr 999 lub 112.

4. Serce może nas boleć po wysiłku

To objaw schorzenia o nazwie sercowy zespół X. Jest ono częste u kobiet po menopauzie. Wysiłek powoduje przejściowe niedokrwienie mięśnia sercowego i ból zamostkowy, który mija po ok. 30 min.

Nie ma niebezpieczeństwa niewydolności czy zawału serca. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów (m.in. lekami antydepresyjnymi).

5. Kobiece serce starzeje się inaczej niż męskie

U kobiet nie dochodzi do zwiększenia masy lewej komory (a u mężczyzn tak – pow. 50 r.ż. o ok. 8 g). Z tego powodu mogą być dla nas niezalecane leki hamujące przerost mięśnia sercowego (stosowane w celu obniżenia ryzyka niewydolności)

6. Sercu służą tzw. fitoestrogeny

Występują m.in.w: soi, jabłkach, siemieniu lnianym, piwie. Łagodzą menopauzę i poprawiają ochronę układu krążenia przed miażdżycą, chorobą niedokrwienną oraz zawałem serca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej