5 testów dla alergika

Kichasz, kaszlesz, często boli Cię gardło lub łzawią oczy? Zrób test, bo sprawcą tych objawów może być alergia.

Jeśli do alergologa zgłosisz się właśnie teraz i od razu rozpoczniesz terapię odczulającą, masz dużą szansę przeżyć kolejną wiosnę i lato bez objawów alergii. Jak widać, jesień jest optymalną porą na poddanie się badaniom. Który z testów wybrać?

1 Testy skórne

Najlepiej wykrywają alergeny wziewne, czyli substancje atakujące organizm przez drogi oddechowe. Najczęściej stosuje się testy punktowe. Lekarz nakłuwa skórę na ramionach i umieszcza w tych miejscach kroplę płynu zawierającego najsilniejsze i najbardziej popularne alergeny (np. pyłki drzew, traw, grzybów pleśniowych, sierści zwierząt, roztocza kurzu domowego).

Reklama

Jednorazowo lekarz nakłada 10-20 alergenów. Po kwadransie w miejscach ich wprowadzenia może pojawić się zaczerwienienie lub bąbel świadczące o uczuleniu (objawy te znikają po kilkudziesięciu minutach). Na podstawie wielkości rumienia lekarz określa stopień wrażliwości na dany alergen (od 0 do 4), np. na roztocza, dym z papierosów, kakao, laktozę, gluten. Stopień 3 i 4 wskazują na alergię, dalszym krokiem powinno więc być odczulanie.

2 Testy płatkowe

W razie podejrzenia alergii kontaktowej, np. na proszek do prania, płyn do płukania, żel do mycia, lanolinę, środki zapachowe czy srebro lub nikiel, lekarz może zalecić tzw. naskórkowe testy płatkowe. Na skórze pleców lub ramion pacjenta przykleja się bibułki nasączone różnymi substancjami często powodującymi alergię i pozostawia je na całą dobę.

Jeżeli jesteś na coś uczulona, pojawi się wyraźna reakcja, np. zaczerwienienie, wysypka, pęcherzyki albo grudki. Stopień wrażliwości na dany alergen określa się, sprawdzając stan skóry w miejscu wcześniejszego przyklejenia bibułki. Robi się to po 24, 48 oraz 96 godzinach.

3 Testy prowokacyjne

Polegają na podaniu alergikowi konkretnej substancji, którą podejrzewamy o wywoływanie uczulenia. Jak się ją aplikuje? Lekarz rozpyla płyn z danym alergenem, zalecając pacjentowi jego wdychanie, może też podać preparat do połknięcia. Potem bada, czy dany alergen wywołuje u pacjenta reakcję – kichanie, duszności albo objawy alergii pokarmowej (wzdęcia, ból brzucha).

4 Analiza krwi na przeciwciała IgE

U osoby uczulonej pojawiają się one we krwi krótko po kontakcie z alergenem. Badanie przeciwciał jest najbardziej miarodajne w przypadku alergii wziewnej. Przy okazji można również wykluczyć lub potwierdzić zakażenie pasożytami, które bardzo często powoduje reakcje alergiczne.

5 ALCAT

Polega na pobraniu krwi i obserwacji zachowania komórek układu immunologicznego. W przypadku uczulenia – silnej odpowiedzi organizmu na alergen – określone krwinki (np. limfocyty, monocyty i granulocyty) mogą ulegać zniszczeniu albo zniekształceniom. W teście wykorzystuje się rozmaite alergeny, np. pokarmy, pleśnie, środki czystości czy leki.

Szczepionkę odczulającą aplikuje się najczęściej w zastrzykach podskórnych. W odczulaniu przeciw sierści zwierząt, roztoczom, pleśniom – co 4 do 8 tygodni przez 3-5 lat. W odczulaniu przedsezonowym (na pyłki) przed okresem pylenia przez kilka lat, wykonuje się 6 lub więcej zastrzyków podskórnych co 7-14 dni. Stosuje się też krople, tabletki i spraye do nosa.

Biorezonans – test i odczulanie

Metoda BRT wykorzystuje oddziaływanie fal elektromagnetycznych na tkanki. Zakłócenia ich częstotliwości świadczą o obecności substancji obciążających, m.in. alergenów wziewnych i pokarmowych. Test trwa 20 minut i wykrywa ponad 100 alergenów.

Potem rozpoczyna się odczulanie z wykorzystaniem pożądanych częstotliwości fal. Zabiegi biorezonansowe mogą uwolnić od astmy, kataru siennego, pomagają też chorym na celiakię.

Dr Amelia Kornacka, alergolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej